Spokojné prežitie vianočných sviatkov

21.12.2018

Milí priatelia,

rok nám opäť ubehol ako voda a my už tradične sumarizujeme čo všetko nám priniesol.

Skupina Billy Barman v marci a apríli odohrala sériu špeciálnych akustických koncertov, na ktorých vystúpila spoločne s piatimi speváčkami zo Slovenského ľudového umeleckého kolektívu. Toto netradičné hudobné zoskupenie sa po prvýkrát predstavilo minulý rok v rámci festivalu Tatra Flowers. Po priaznivých ohlasoch sa kapela rozhodla postaviť v podobnom duchu celý program a vyraziť s ním na turné nielen po Slovensku ale aj Českej republike. Záznam zo spoločného koncertu v rámci turné Potichu, vyšiel exkluzívne na CD a v digitálnej podobe vo vydavateľstve Slnko Records. Nahrávka bola pokrstená počas spoločného koncertu na festivale Pohoda.

Rok 2018 sa okrem iného niesol aj v znamení našich vystúpení v Hoteli Lomnica. Návštevníci si tak mohli vychutnať Veľkú noc so SĽUK-om, ktorej súčasťou bol aj hudobno-tanečný program Krížom-krážom. Sobota, 24. februára patrila výnimočnej udalosti. V Prahe sa uskutočnil už 5. ročník Česko-Slovenského plesu. Najvýznamnejší spoločný ples oboch krajín, bol tento rok špeciálny – jeho program bol totiž venovaný 100. výročiu od založenia Československej republiky. V programe s predstavil aj Slovenský ľudový umelecký kolektív a množstvo ďalších sólistov, kapiel či folklórnych súborov.

Svetlo javiska uzrel aj nový komorný program sólistov SĽUK-u – Krajinka, ktorý mal premiéru v apríli.
V spolupráci s Radošinským naivným divadlom sme pokračovali aj tento rok. Na motívy pôsobivých životných príbehov, ale aj svojej hry Generál (2004) napísal Stanislav Štepka novú verziu javiskovej inscenácie o životnom osude Milana Rastislava Štefánika pod názvom Malý veľký muž. Tento veľký príbeh uvádza Radošinské naivné divadlo v tvorivej spolupráci s tanečníkmi a hudobníkmi Slovenského ľudového umeleckého kolektívu v choreografii Ladislava Cmoreja. Premiéra hry Malý veľký muž bola 2. júna a odvtedy sme s ňou zavítali do množstva slovenských miest.

Spoločne s VÚS Ondráš, Maďarským štátnym ľudovým súborom (Magyar Állami Népi Együttes) a poľským profesionálnym umeleckým súborom Śląsk sme sa predstavili v spoločnom projekte V4. V rámci tohto projektu sme vystúpili v mestách Budapešť, Wroclaw, Praha a Bratislava.
V júni sme už štandardne oslávili Deň detí v SĽUK-u, ktorý sa stále teší veľkej obľube z čoho máme obrovskú radosť.
Významné jubileum oslávil v roku 2018 aj majster Juraj Kubánka, ktorý 31. októbra oslávil 90 rokov. SĽUK v spolupráci s Baletom SND pripravili slávnostný program Juraj Kubánka - Pocta majstrovi, ktorý venovali celoživotnému dielu majstra, ktorý významne ovplyvnil vývoj slovenského tanečného umenia a jeho tvorba zaznamenala medzinárodný presah. V programe vystúpil ako hosť Serbski ludowy ansambl z Budyšína, v ktorom majster pôsobil.

Pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa sa 25. októbra v Pretórii, v Južnej Afrike uskutočnil slávnostný galaprogram v ktorom účinkovali aj Ľudová hudba a spevácka skupina SĽUK-u.
Začiatkom novembra sa v Divadle SĽUK uskutočnil galaprogram s názvom Nehmotné poklady Česka a Slovenska, ktorý bol venovaný 100. výročiu vzniku Československej republiky. V atraktívnom programe sa predstavili nositelia tradícií zo Slovenskej a Českej republiky.
Významnou udalosťou bol zápis prvku Modrotlač (rezervná tlač a farbenie látky indigom) do UNESCO Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Nomináciu predložilo Slovensko v spolupráci s Českou republikou, Maďarskom, Nemeckom a Rakúskom.
Adventné obdobie sme zavŕšili výberom tých najkrajších kolied a vianočných ľudových tradícií 15. decembra v Hoteli Lomnica. V rámci projektu s názvom Slovensko 2018 Advent sme vystúpili 16. decembra v Grandhoteli Praha v Tatranskej Lomnici spoločne so Simou Martausovou. Koncert ste mali možnosť vidieť v priamom prenose na Dvojke, kde mal najvyššiu sledovanosť v histórii vysielania koncertov!

Veríme, že nasledujúci rok bude pre nás rovnako bohatý a zaujímavý.

Prajeme Vám príjemné prežitie vianočných sviatkov, pohodu a lásku v kruhu svojich blízkych. V novom roku veľa zdravia, osobných aj pracovných úspechov a najmenej 70 dôvodov na radosť!

Ďakujeme za vašu priazeň v roku 2018 a tešíme sa na ďalšie stretnutia v roku 2019.

profesionálne umelecké teleso
hudobno-tanečné programy
centrum tradičnej kultúry
vlastná divadelná scéna