Dňa 16.1. 2021 nás navždy opustila speváčka Margita Skyvová-Dalmadyová.

17.01.2021

Doc. Margita Skyvová-Dalmadyová

*10.6.1931 †16.1.2021

Dňa 16.1. 2021 nás v ranných hodinách, vo veku nedožitých 90 rokov, navždy opustila speváčka Margita Skyvová-Dalmadyová.

Známou sa stala ako sólistka Slovenského ľudového umeleckého kolektívu, v ktorom pôsobila v rokoch 1950-1964 a navštívila s týmto kolektívom 24 krajín sveta. So SĽUK-om účinkovala aj v Bruseli na svetovej výstave EXPO 58 v programe prvého multimediálneho divadla Laterna magika. Najviac ju však preslávila postava Žofky v prvom slovenskom farebnom filme Rodná zem.

V 60 rokoch sa Margita Skyvová-Dalmadyová začala intenzívnejšie venovať aj opernému spevu. Jej domovom sa stala Opera SND a hosťovala aj v opere v rakúskom Linzi. V 70 rokoch začala pôsobiť aj ako pedagogička na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde zotrvala až do dôchodkového veku. Počas svojej kariéry nikdy nezabúdala na ľudovú hudbu a venovala sa vedeniu speváckych skupín v súboroch Lúčnica a Dimitrovec. Následne viedla spevácku skupinu Orchestra ľudových nástrojov pri Československom rozhlase a spevácku skupinu Vajana. Stala sa tak významnou propagátorkou ľudového spevu.

Margita Skyvová-Dalmadyová po sebe zanechala jednu dcéru a dvoch vnukov, ktorí na ňu spomínajú v prvom rade ako na úžasnú mamu a starkú. O nič menej im však nebude chýbať ani jej nádherný hlas, ktorým ich aj v posledných rokoch svojho života vedela dojať až k slzám.

Posledná rozlúčka s Margitou Skyvovou-Dalmadyovou bude 25.1.2021 o 13.30 v Slávičom údolí v Bratislave.

Parte.pdf

Zdroj: Rodina Margity Skyvovej-Dalmadyovej a SĽUK.

profesionálne umelecké teleso
hudobno-tanečné programy
centrum tradičnej kultúry
vlastná divadelná scéna