Henry Tóth a SĽUK

Ľudová pieseň inšpirovala gitaristu Henryho Tótha k spojeniu so SĽUK–om.

Predstavením v Martine odštartuje svoju púť po svete unikátny program. Jeho autor, gitarista a producent Henry Tóth sa v ňom spojil s ľudovou hudbou SĽUK–u. Dovedna osemnásť muzikantov sa predstaví v novom hudobno–vizuálnom projekte Henry Tóth a SĽUK v Slovenskom komornom divadle v Martine 10. februára a v bratislavskej premiére 7. marca v Kempinski Hotel River Park.

Jedinečný hudobný projekt je komponovaným hudobným pásmom, vychádzajúcim z autorských nápadov Henryho Tótha, ktorý doňho pretavil svoje životné skúsenosti, postoje a vzťah k ľudovej piesni ako interpret na javisku a autor celého projektu. „Ľudová pieseň je pre mňa zaujímavá. Vo svojej prapodstate totiž odzrkadľuje náš temperament, melodickosť a hlavne emóciu. Muzikanti zo SĽUK–u to nemali s mojimi nápadmi ľahké, na projekte sme robili viac ako pol roka. Najskôr museli „sľukári“ zvládnuť moje témy, osvojiť si spôsob môjho frázovania, melodickej a harmonickej stavby a až potom prichádzalo na rad čarovanie so zvukmi charakteristickými pre slovenskú ľudovú hudbu… Takže nešlo o proces, kde sa zobral ľudový motív a prispôsobil sa do iného štýlu – napr. rock, blues, klasika, ale išlo sa na to úplne opačne,“ vysvetlil Henry Tóth.

Fúziou viacerých hudobných štýlov a prvkov vznikla hudba, ktorú nemožno žánrovo zaradiť. Slovanský temperament a obrovská emotívnosť v spojení s ľudovými motívmi v divákovi otvárajú galériu pocitov a tém, ktoré sa dajú sprostredkovať jedine hudbou. „Nechcel som plávať vo vodách, ktoré sú už dávno objavené. Určite je to zlúčenie viacerých hudobných prvkov a štýlov. A to presne tých, ktoré som v danom momente pre danú skladbu potreboval… Určite som nechcel tento program dostať do stavu, v ktorom by SĽUK interpretoval skladby Henryho Tótha, alebo Henry Tóth by hral ľudovú hudbu,“ spresnil Henry Tóth.

Režisérom projektu je Jozef Dolinský ml., hudobnú úpravu skladieb napísali Stanislav Palúch, Andrej Turok, Daniel Špiner a Henry Tóth.

9.2.2012 Lenka Dubníčková

profesionálne umelecké teleso
hudobno-tanečné programy
centrum tradičnej kultúry
vlastná divadelná scéna