Ornamenty

Ornamenty

Premiéra: 15.5.2014

Cesty ľudovej hudby sú podobné cestám látok, korenia, plodov a rastlín, mýtov a rozprávok,   predstáv o svete a estetických ideáloch, ktoré po stáročia formovali obraz slovenskej tradičnej a ľudovej kultúry. Gajdy, viachlasý spev, kašmír, hodváb, morské mušle a perly, pávie perá, vanilka, badián, biblické podobenstvá a proroctvá... To všetko nachádzame aj v našej národnej tradícii od ľudovej hudby, spevu cez výšivky a kroje až po tradičnú kuchyňu. Sú to tie neodmysliteľné chute, farby a tóny, ktorých subtílne esencie zasahujú všetky naše zmysly. Prejavujú sa najčastejšie v dvoch podobách – v pocite exotiky a zároveň (paradoxne) v snahe demonštrovať svoju vlastnú identitu a osobnú originalitu. Sú to ornamenty.

Hudobným projektom Ornamenty chce dramaturgia SĽUK-u predstaviť v samostatnom programe Ľudovú hudbu SĽUK-u v spojení s vynikajúcou etnodžezovou formáciou Pacora trio a s výnimočným multiinštrumentalistom Marekom Pastírikom. Zároveň je to snaha hľadať a nachádzať nové umelecké kontexty a štylistické možnosti, ktoré ponúka ľudová hudba.

Autormi hudby sú Stanislav Palúch (1977) a Marek Pastírik (1979). Obidvaja umelci sa vo svojej tvorbe permanentne hlásia nielen k intímnej domácej hudobnej tradícii, ale aj k estetike a poetike klasickej hudby, džezu a etnickej hudby karpatského oblúka.

Živý koncert dopĺňa vizuálny koncept popredného grafického dizajnéra a vizuálneho umelca Jána Šicka (1977).  

Libreto: Juraj Hamar
Hudba: Stanislav Palúch, Marek Pastírik
Pohyblivé obrázky a VJing: Ján Šicko
Scéna: Marek Hollý
Kostýmy: Katarína Holková
Účinkujú: ľudová hudba a spevácka skupina SĽUK-u

Foto: Matúš Lago

Ak ste doteraz nemali možnosť zažiť Ornamenty naživo, vypočujte si pár skladieb na našom profile na SoundCloud.

Dĺžka programu: 60 min.

Špecifikácia programu: hudobno-vizuálny projekt vhodný pre väčšie i menšie javiská

Fotogaléria

Videogaléria

Ornamenty - making of