Mord

Zabíjačka sa každoročne koná v domove dôchodcov na Osoblažsku. Je to jediný deň v roku, keď sa celá rodina stretne, aby si zanadávala, pojedla, popila a jednoducho žila. Tento rok je však všetko inak. Starý otec sa od rána prechádza a nevie, ako povedať svojmu zaťovi Karlovi, že toto je posledná zabíjačka. Karlovej dcére Romane chýba matka a manželstvo jej sestry Lucie sa rozpadá. Jej syn Dušan sa nevie orientovať v kolíziách mužského a ženského sveta, strýko Šupina od rána nebezpečne nasáva, mäsiar Tonda tají, že má mokré patróny, a problémový sused spriada plány, ako sa pomstiť za svoj spackaný život. V priebehu takéhoto dňa sa preveruje odolnosť vzájomných väzieb, odhaľuje sa sila a krehkosť vzťahov formovaných tradíciou, láskou a nespravodlivosťou.

Mord je celovečerným debutom režiséra Adama Martinca, rodáka z Krnova v Moravskosliezskom kraji. “Na Osoblažsko sa často vraciam. Je to fascinujúci ostrov uprostred ničoho, je ďaleko od Česka a Poľska. Ľudia tam buď odchádzajú, alebo tam žijú celý život. Je to zabudnuté, ale krásne miesto, kde žijú krásni ľudia,” vysvetľuje režisér filmu, prečo svoj príbeh zasadil práve sem.

Film Mord sa dostal do hlavnej súťaže 58. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch.

Mačacia duša

Vilko je rozmaznaný a sebecký kocúr, ktorý svoj šťastný a pohodlný život považuje za samozrejmosť. Všetko sa však zmení vo chvíli, keď ľahkovážne príde o posledný deviaty mačací život. Nevzdá to a požiada o výnimku, s ktorou sa môže vrátiť späť na Zem. Dostane ju, ale s jednou podmienkou – každý z nových životov musí Vilko prežiť v inej podobe. Jeho mačacia duša sa tak postupne prevtelí do vtáčika, myšky, psíka a ďalších zvieratiek, z ktorých každé dá Vilkovi lekciu, aby sa z rozmaznaného domáceho miláčika mohol stať hrdina schopný myslieť nielen na seba, aj na druhých.

Vlny

Šesťdesiate roky, Československo. Z éteru sa ozýva rock’n’roll, minisukne a študentské

revolty menia svet. Do prestížnej rozhlasovej redakcie prichádza Tomáš, ktorý sa ocitá v

nebezpečnom súboji medzi redaktormi a tajnými službami. V stávke sú kompromitujúca

nahrávka a životy všetkých. Hlavný hrdina stojí pred ťažkou voľbou: obetovať brata alebo

kolegov bojujúcich za pravdu? Nový film Jiřího Mádla Vlny je natočený podľa doteraz

nezverejnených skutočných príbehov novinárov z Československého rozhlasu. Ich odhodlanie

prinášať nezávislé spravodajstvo za každú cenu inšpiruje aj dnes…

V hlave 2

Pokračovanie mimoriadne obľúbeného a úspešného animovaného rodinného filmu V HLAVE od študiá Disney a Pixar “VHLAVE 2” sa vracia opäť do mysle tentokrát už čerstvej tínedžerky Riley a to práve v čase, keď ústredie prechádza náhlou demoláciou, aby uvoľnilo miesto pre niečo úplne nečakané. Film V hlave 2 prináša Veľké zmeny – Nové Emócie! Radosť, Smútok, Hnev, Strach a Znechutenie, ktoré podľa všetkého dlho úspešne fungovali, si nie sú isté, ako sa majú cítiť, keď sa objaví Úzkosť. A zdá sa, že nie je sama. Film V HLAVE 2 prichádza do kín 13. júna 2024.

Horizont: Americká sága

Vitajte na starom dobrom divokom západe, ktorý má každý rád! Horizont: Americká sága sa odohráva počas obdobia americkej občianskej vojny v 60. rokoch 19. storočia a prezentuje predvojnové aj povojnové obdobie. Celovečerný film zavedie diváka na emocionálnu cestu na ktorej zažije obdobie rozkvetu Ameriky očami rodín, priateľov i nepriateľov.

Horizont: Americká sága je jedným z najlepších westernov, aký bol za posledné desaťročia natočený. Film je projektom lásky Kevina Costnera, ktorý už 30 rokov chcel natočiť ozajstný western. Po neuveriteľnom úspechu série Yellowstone riskoval vlastné peniaze, aby si splnil svoj najväčší sen – natočiť veľkolepý historický film. Costnerov režisérsky debut Tanec s vlkmi (v ktorom si zahral aj hlavnú úlohu) získal v roku 1991 sedem Oscarov, medzi inými za najlepší film a najlepšiu réžiu. Ďalej hral v takých trhákoch, ako sú Osobný strážca a Robin Hood – Kráľ zbojníkov. Horizont: Americká sága je Costnerovou prvou režisérskou prácou od filmu Krajina strelcov z roku 2003. Vo filme sa predstaví hviezdne obsadenie.

Rýchlo a nemožne

Šialená paródia na akčné filmy a jeden z hitov francúzskej filmovej sezóny. Rýchlo a nemožne je adrenalínová jazda plná gagov a vtipných narážok na ikonické scény z filmov, ako Rýchlo a zbesilo, Terminátor 3, Mission: Impossible, Rambo, Indiana Jones, ale aj Kingsman, 96 hodín, alebo Dámsky gambit.

Mysleli ste si, že ste od tvorcov bláznivých francúzskych komédií Alibi na mieru 1 a 2 videli už všetko? Že sú ich švihnuté gagy bezkonkurenčné a hranice absurdity neprekonateľné? Sú, ale stále dokážu prekonať sami seba. V Rýchlo a nemožne servírujú nadmernú porciu zábavy a napätia okorenenú strhujúcimi akčnými scénami a vtipnými odkazmi na klasiky žánru. Pripravte sa na adrenalínové preteky o život naprieč tromi kontinentmi. Bude to jazda!

Nemotorný, ale dobrácky policajt Rayane zistí, že jeho babičku uniesol mexický drogový kartel. Teraz má tri dni na doručenie astronomického výkupného. So svojimi parťákmi sa ako neohrozený pomstiteľ, akurát že ním vôbec nie je, vydáva na šialenú misiu naprieč Francúzskom, Abú Zabí aj mexickou džungľou, aby ju zachránil. Nemilosrdný boj s časom sa začína.

„Zámerom bolo nakrútiť komédiu v americkom štýle. Potrebovali sme veľkolepé sekvencie. A pretože som chcel parodovať Mission: Impossible a najmä scénu, v ktorej Tom Cruise zdoláva slávnu Burdž chalífa v Dubaji, vybral som si Abú Zabí a veže Conrad,“ opisuje režisér a súčasne predstaviteľ hlavnej úlohy Tarek Boudali jednu z epických scén, ktorá sa nakrúcala na 300 metrov vysokej dominante Spojených arabských emirátov. „Pri mrakodrape nejde o to, či sa zraníš alebo nie, ale či prežiješ alebo nie. Neexistuje žiadna stredná cesta. Našťastie mám po boku koordinátora kaskadérov Christopha Marsauda, ktorý je veľmi prezieravý. Je to môj druhý otec, naučil ma všetko, čo viem. Mám k nemu zvláštny vzťah, vzhľadom na to, že neustále zverujem svoj život do jeho rúk. A svoj život nezverujete do rúk len tak niekomu! Keď si vymyslím nejakú šialenosť, povie mi, či je to možné, alebo nie. A ak áno, ideme do toho,“ dodáva s tým, že sa v Rýchlo a nemožne rozhodne pri zemi nedržal.

Motorkári

Na začiatku chceli len jazdiť na motorkách a zažiť pocit maximálnej slobody. Vzostup a pád motorkárskeho gangu zachytáva benzínom voňajúca dráma Motorkári oceňovaného režiséra Jeffa Nicholsa.

Kathy (Jodie Comer) je tvrdohlavá dievčina, ktorá si nenechá do života hovoriť a je dosť slobodomyseľná aj na pomery Ameriky na prelome 60. a 70. rokov. Keď v bare, kam slušné dievčatá nechodia, narazí na mladého motorkára Bennyho (Austin Butler), ktorý má podobnú krvnú skupinu, okamžite to medzi nimi začne iskriť. Benny je členom motorkárskeho gangu “Vandali”, neformálnej skupiny milovníkov bezstarostnej jazdy, ktorú vedie majiteľ baru Johnny (Tom Hardy). Chuť po slobode je nákazlivá a Kathy jej čoskoro podľahne. Keďže je však bystré dievča, začne si všímať aj negatívne veci, ktoré sprevádzajú rast motorkárskeho gangu – čoraz násilnejšie bitky s konkurenciou, strety s políciou a nelegálne aktivity, ktoré organizácii zabezpečujú príjem a udržujú ju v chode. Keďže Kathy Bennyho miluje, nechce, aby skončil vo väzení alebo s guľkou v tele, a snaží sa preňho nájsť cestu von z gangu. Otázkou je, či takáto cesta vôbec existuje, a ak áno, či sa ňou Benny vôbec chce vydať.

Film Motorkári adaptoval Jeff Nichols podľa rovnomennej knihy fotografa Dannyho Lyona, ktorá mapuje čas, ktorý strávil v slávnom chicagskom motorkárskom klube v 60. rokoch minulého storočia. “Použil som veľa motívov z knihy, ale stále je to čistá fikcia. Moje postavy nikdy neexistovali, sú to skôr symboly, ktoré predstavujú, čo znamená byť súčasťou tejto výnimočnej subkultúry,” hovorí režisér Nichols, ktorému sa podarilo za volant posadiť výnimočné herecké obsadenie na čele s Tomom Hardym, Austinom Butlerom a Jodie Comer.

Ja, zloduch 4

Čas sa nedá zastaviť a to platí aj pre zloducha Grua. Stal sa z neho starostlivý tatko a manžel a namiesto toho, aby vymýšľal geniálne zlodušské plány, sa snaží votrieť do priazne svojho malého syna Grua juniora. Ten má oveľa radšej svoju mamku Lucy a svojho otca permanentne privádza do zúrivosti. Gru má však trochu hlbšie vrásky kvôli zloduchovi menom Maxime Le Mal, ktorý ho šikanoval na základnej škole. Ten práve utiekol z väzenie, kam sa dostal s Gruovou pomocou a zo všetkého najviac túži po pomste. A pretože Liga proti zloduchom to považuje za hrozbu najzlovestnejšieho druhu, zapíšu Grua s rodinou do programu na ochranu svedkov, čo znamená novú identitu a pokojný život na predmestí. Na zvýšenie ich ochrany päť dobrovoľníkov z radov Mimoňov absolvuje špeciálny program. Vybavia ich super-schopnosťami, aby mohli zasiahnuť v prípade ak sa Gruovo krytie odhalí.  

Ambiciózny plán má samozrejme muchy gigantických rozmerov. Super- Mimoni sú pochopiteľne super-magnetom na katastrofy všetkého druhu. A navyše v susednom dome býva tínedžerka, ktorá túži po kariére super-zloducha, Grua okamžite spozná a prinúti ho stať sa jej mentorom. Nezabúdajme ani na pomstychtivého Maxima, ktorý čaká na svoju príležitosť.

Skip to content