Dĺžka predstavenia:
120 minút
Premiéra:
22. júna 2024
Špecifikácia programu:
Hudobno-tanečný program

Najbližší termín

Divadlo SĽUK, Rusovce

Každý umelecký smer má svojich velikánov, postavy z histórie, ktoré stoja na pomyselnom piedestáli. Nie je tomu inak ani vo svete tanečného umenia. Základy moderného tanca položila prvá generácia jeho tvorcov: Loië Fuller, Isadora Duncan, Ruth St. Denis a Ted Shawna. Moderný tanec sa zrodil z ich obetavej a vyčerpávajúcej práce, koncom 19. a na začiatku 20. storočia. Mladí tvorcovia ich dávno zabudnutým choreografiám opäť vdýchnu život a na javisku budú poodhalené aj ich turbulentné, ale obdivuhodné životné osudy. Vrátia sa tak z pomyselného tanečného Olympu späť do divadla. Spomínané diela sa takmer nezachovali, východiskom pre ich oživenie boli len fotografie a knižné opisy. Tanečné výstupy budú striedať animácie s historickým výkladom, takže nie len, že uvidíte, ako vznikal moderný tanec, ale sa o ňom aj veľa dozviete.  

Inscenácia vznikla podľa knižnej predlohy Dominiky Beňakovej Svetové osobnosti moderného tanca a bola vytvorená na základe interného grantu VŠMU, ktorého podstatou je medzi fakultná spolupráca. Na tvorbe sa podieľalo a spolupracovalo osem katedier VŠMU a viac, ako tridsať umelcov, medzi ktorými sú študenti aj pedagógovia školy.  

Námet a réžia : Mgr. art. Dominika Beňaková, ArtD.
Scenár : Bc. Katarína Jungová
Dramaturgia : Bc. Lívia Brachnová
Animovaná tvorba : Mgr. art. Martina Frajštáková, ArtD
Scénografia : Mgr. art. Michaela Mokrá, ArtD. a študenti
Hudba : Martin Christov, DiS. art.
Svetelný dizajn : Mgr. art. Igor Holováč
Záznam : Mgr. Vladimír Slaninka
Grafický dizajn : Akademický maliar Milan Machajdík
Zvuková skladba: Filip Farkašovský
Účinkujú: Melánia Ondrejčíková, Bc. Eliška Haluzíková, Peter Andel, Samuel Frgelec (a. h.), Mgr. art. Liliana Hudáková, Kristián Vizina, Sophia Huráková, Katarína Mihaľová, Mgr.art. Michaela Mihaľová, Bc. Adriana Hanajíková, Bc. Annabella Katerinčinová, Nadiia Chepelenko, Viktória Bogáňová, Mgr.art. Lenka Kuzielová
Hlasy tanečníkov: Bc. Filip Pavuk – Ted Shawn, Adriána Moravčíková - Ruth St. Denis, Mgr. art. Adela Dukátová - Loië Fuller, Bc. Terézia Kubincová - Isadora Duncan, Dievčatko – Hana Samčíková (a. h.)
Skip to content